Kursy online, elearning, szkolenia e-learningowe, kursy przez Internet - Centrum Rozwoju Personalnego

Aktualności

Czym właściwie jest rozwój osobisty?

Data dodania: 2018-11-28 11:02:48Chcesz być bardziej zmotywowany, chcesz być bardziej pewny siebie, chcesz lepiej dogadywać się z innymi? Chcesz pracować nad własnym rozwojem? Nasz najnowszy kurs „Rozwój osobisty” to ku temu pierwszy krok. Udział w nim nie sprawi, że staniesz się nowym człowiekiem. Z pewnością jednak zainspiruje i zmotywuje Cię do pracy nad sobą. Uświadomisz sobie, że wszystko jest możliwe, a wszelkie bariery i blokady można skutecznie pokonać. Ten kurs ma za zadanie otworzyć Twój umysł

 

Dla każdego człowieka rozwój osobisty oznacza coś innego. Dla jednych jest to nauka, poszerzanie kompetencji zawodowych dla innych raczej pokonywanie ograniczających słabości charakteru. Okazuje się, że już na samym etapie definiowania rozwoju osobistego pojawiają się pewne problemy. Zagadnienie to nie jest do końca jednoznaczne i posiada wiele aspektów.
W pierwszym module kursu, który poświęcono właśnie istocie rozwoju osobistego znajdujemy takie oto słowa:

 
Rozwój osobisty można rozumieć jako proces ulepszania samego siebie, poprzez
kształtowanie odpowiedniej aktywności życiowej i wprowadzanie pozytywnych zmian
w różnych obszarach swojego życia. W rozwoju osobistym szczególną uwagę poświęca
się posiadanym możliwościom i mocnym stronom.

Niezależnie od definicji, rozwój osobisty zawsze jest procesem, który ma się sprowadzać do poprawy jakości życia. Proces ten zaczyna się wtedy, kiedy uświadomimy sobie konieczność wprowadzenia zmiany, ustalenia celu, a następnie pracy nad jego osiągnięciem. Aby Twoje próby rozwoju osobistego mogły zakończyć się pełnym sukcesem, musisz wyznaczyć im cel. Wyznaczanie celu wydaje się oczywiste, ale wcale tak nie jest. Czasami jesteśmy świadomi swoich ograniczeń i braków, nie potrafimy jednak właściwie ustalić, co tak naprawdę musimy zrobić, aby pokonać słabości.


Jak to zrobić?
  • Nie okłamuj się – musisz spojrzeć prawdzie w oczy. Wiesz, że Twoja praca cie męczy – zauważ to.
  • Zadaj sobie pytanie – czy to co robisz i to kim jesteś koresponduje z tym, kim pragniesz być i pragniesz robić. Kiedy już to ustalisz zadaj sobie pytanie co tak naprawdę może przynieść Ci poczucie spełnienia lub czystej radości.
  • Nawiąż relację z samym sobą - im szybciej rozpoczniesz proces uważnej obserwacji siebie oraz mechanizmów, które wpływają na Twoje zachowanie, tym szybciej zdołasz odkryć siebie.
  • Bądź przygotowany, że łatwo nie będzie - z każdym kolejnym krokiem zaczniesz zauważać, jak uwalniasz się od blokujących Cię schematów, które stopowały Twój potencjał
  • Popełniaj błędy! – w świadomym rozwoju ważne jest to jaką lekcję wyciągniesz z nietrafionych decyzji, złych doświadczeń lub zachowań.

W czym pomoże Ci nasz kurs?

Przede wszystkim, uzmysłowi Ci, że można i warto pracować nad swoimi słabościami. W module pierwszym przeczytasz o tym, co to jest rozwój osobisty, co to jest świadomy rozwój osobisty, od czego zacząć pracę nad sobą i jakich błędów nie popełniać w procesie samorozwoju.
W module drugim poruszamy bardzo ważną kwestię jaką jest motywacja, bez której trudno byłoby realizować jakiekolwiek założenia rozwoju osobistego. Świadome definiowanie i rozróżnianie pojęć oraz znajomość praktycznych technik wpływających na wzrost wewnętrznej determinacji to podstawa!
Jak już było wspominane, rozwój osobisty bezwarunkowo łączy się z działaniem i konsekwentnym dążeniem do celu. Poprzez zwiększenie swojej skuteczności możemy realizować wyznaczone założenia szybciej i z mniejszym wysiłkiem. Moduł trzeci otworzy przed Tobą bramy do wiedzy o zarządzaniu czasem, koncentracji oraz działaniu w zgodzie ze swoją wydajnością. Poznasz cenne techniki, zasady oraz sposoby działania, które ułatwią Ci organizację codzienności.
Często zdarza się, że problemem nie jest brak czasu, lecz nieodpowiednie metody jego wykorzystania, a także mało wydajne pożytkowanie naszych zasobów. Jeżeli nauczysz się dobrze zarządzać czasem oraz zaczniesz w pełni pożytkować swój potencjał, będzie oznaczało to, że Twoja skuteczność wzrosła i jesteś na najlepszej drodze do sukcesu! O tym właśnie jest moduł czwarty. W module piątym poruszono bardzo ważne zagadnienie z zakresu rozwoju osobistego jakim jest poczucie własnej wartości. Jeśli odkryjesz, że na tym polu powinieneś podjąć jakieś działania, ponieważ Twoje poczucie własnej wartości wymaga wzmocnienia, wiedza zawarta w tej części kursu z pewnością będzie dla Ciebie użyteczna. Na samym końcu kursu zajmujemy się efektywną komunikacją interpersonalną. Ustalono, że poszczególne sposoby komunikacji interpersonalnej i jej wymiary – są czynnikami rozwoju danej osoby.

Szczegółowy plan kursu:

MODUŁ 1 ISTOTA ROZWOJU OSOBISTEGO
1.1. Rozwój osobisty, czyli…?
1.2. Dlaczego warto?
1.3. Jak rozwijać się świadomie?
1.3.1. Rozwój nieświadomy
1.3.2. Rozwój świadomy

MODUŁ 2 AKCJA MOTYWACJA
2.1. Co z tą motywacją?
2.2. Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna
2.2.1. Motywacja pozytywna i negatywna
2.3. Trzy impulsy motywacji
2.4. Czy istnieje motywacja idealna?
2.5. Techniki motywacyjne
2.6. Motywacja - w czym problem?
2.6.1. Mentalne „ślepe uliczki”
2.6.2. Negatywnie znaczy błędnie!
2.6.3. Myślowe pułapki
2.7. Najważniejsze? Być sobą!

MODUŁ 3 EFEKTYWNOŚĆ OSOBISTA
3.1. Czym jest skuteczność?
3.2. Zarządzanie czasem
3.2.1. Matryca Eisenhowera
3.2.2. Zasada Pareta
3.2.3. Prawo Parkinsona
3.3. Mity zarządzania czasem
3.4. Prokrastynacja
3.5. Wydajność
3.6. Koncentracja

MODUŁ 4 TWOJE ZASOBY
4.1. Mózg
4.1.1. Myślenie
4.2. Pamięć
4.3. Zmysły
4.4. Inteligencja
4.5. Emocje
4.5.1. Inteligencja emocjonalna
4.6. Wyobraźnia
4.7. Intuicja

MODUŁ 5 PEWNOŚĆ SIEBIE
5.1. Poczucie własnej wartości
5.2. Problemy z poczuciem własnej wartości
5.3. Samoakceptacja a rozwój osobisty
5.4. Jak wzmocnić poczucie własnej wartości?
5.4.1. Daj się zainspirować
5.5. Sposoby na uwolnienie się od opinii innych

MODUŁ 6 POTĘGA KOMUNIKACJI
6.1. Czym jest komunikacja interpersonalna?
6.1.1. Rodzaje komunikacji - komunikacja niewerbalna
6.1.2. Odczytywanie komunikatów niewerbalnych
6.2. Komunikacja interpersonalna a rozwój osobisty
6.3. Modele komunikacji – szukanie największego potencjału komunikacyjnego
6.4. Style komunikowania się
6.4.1. Jak rozpoznać styl komunikowania się naszego rozmówcy?
6.5. Dogaduj się z ludźmi - uważaj na błędy w komunikacji
6.6. Aktywne słuchanie
6.6.1. Techniki aktywnego słuchania

Zapraszamy do udziału.

    Na stronach internetowych Centrum Rozwoju Personalnego we Wrocławiu stosowane są pliki "cookies" zgodnie z Polityką prywatności.