Kursy online, elearning, szkolenia e-learningowe, kursy przez Internet - Centrum Rozwoju Personalnego

Aktualności

Wyjdź z błędnego koła negatywnych myśli

Data dodania: 2016-04-11 11:25:46

Czy wiesz, że to jak się czujesz, to wynik tego jak myślisz? What you think determines what your feel, to co myślisz determinuje, to co czujesz. To stwierdzenie to nie kolejna złota myśl z poradników dla zdesperowanych, tylko zgrabnie ujęte w słowa, przesłanie nurtu poznawczo-behawioralnego w psychoterapii.  W terapii poznawczo-behawioralnej przyjmuje się bowiem, że sposób postrzegania i interpretacji życiowych wydarzeń determinuje nasz nastrój i uczucia, wpływając jednocześnie na nasze zachowanie. A zatem, to nie zdarzenia powodują nasze cierpienia i złe samopoczucie, tylko słowa i myśli, którymi interpretujemy te zdarzenia. Prawda, że brzmi to interesująco…

Wyobraź sobie, że idziesz ulicą i nagle dostrzegasz znajomą osobę, która Cię mija i nie zauważa, jak sądzisz, zwyczajnie Cię ignoruje, albo unika. Prawdopodobnie zinterpretujesz to zdarzenie na dwa sposoby. Negatywny, myśląc sobie: ona  mnie ignoruje – nie lubi mnie. To spowoduje Twoje przygnębienie, a w przyszłości będziesz unikać tej osoby. Możesz też zinterpretować to zdarzenie w sposób pozytywny, myśląc tak: ona wygląda na pogrążoną w myślach – może coś u niej nie tak? Takie postrzeganie przedstawionej sytuacji spowoduje twoje działanie. Prawdopodobnie skontaktujesz się ze znajomą, aby upewnić się, że u niej wszystko w porządku. Twoje samopoczucie będzie dobre.

KURS TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA, PIERWSZY KROK DO ZROZUMIENIA CZYM SĄ AUTOMATYCZNE MYŚLI NEGATYWNE

To w jaki sposób myślimy o tej samej sytuacji powoduje odmienne efekty. Jeśli pochopnie wyciągniemy wniosek, nie mający oparcia w dowodach, doprowadzi to do wielu nieprzyjemnych doznań i negatywnych działań  (ona mnie ignoruje, to ja też ją będę, w ten sposób stracimy znajomość). Psychoterapia poznawczo-behawioralna pomaga w uczeniu się  rozmowy ze sobą samym, w  sposób który doprowadzi w rezultacie do bardziej pożądanych przez nas zachowań i odczuć. Jej celem jest pomoc  w identyfikacji, zrozumieniu i modyfikacji własnego systemu przekonań.

Najnowszy e-kurs Centrum Rozwoju Personalnego we Wrocławiu poświęcony jest w całości tej zyskującej coraz większą popularność metodzie psychoterapeutycznej.
W początkowych modułach kursu Terapia poznawczo -behawioralna przedstawione zostały podstawowe założenia nurtu poznawczo-behawioralnego oraz techniki stosowane podczas terapii. W kolejnych modułach opisano w jaki sposób terapia poznawczo-behawioralna pomaga cierpiącym na tak powszechne zaburzenia psychiczne jak depresja, zespół stresu pourazowego, czy lęki i fobie.

Kurs nie wyleczy, bo w cierpieniu może pomóc tylko specjalista, ale z pewnością pomoże zrozumieć jaki wpływ na jakość naszego życia mają nasze myśli. Polecamy każdemu, kto zastanawia się nad terapią dla siebie lub bliskiej osoby, a także każdemu, kto po prostu interesuje się psychologią.

Więcej informacji o kursie znajduje się w zakładce Kursy.

    Na stronach internetowych Centrum Rozwoju Personalnego stosowane są pliki "cookies" zgodnie z Polityką prywatności.